niedziela, 12 listopada 2017

Co z tym sWIG80? Analiza zagrożeń i szans.

Ostatnimi czasy sWIG80 jest wyraźnie w tyle za innymi indeksami na GPW i to mimo iż małe spółki w 2017 r płacą najlepsze w historii dywidendy. Czy faktycznie jest się czego obawiać i czy słabość małych spółek powinna nas martwić?
Aby odpowiedzieć na to pytanie trzeba szerzej spojrzeć na ten indeks. Od 2009 roku mieliśmy w sumie 3 głębokie korekty na tym indeksie - ta obecna jest trzecią właśnie. Co bardzo istotne każda kolejna korekta była płytsza, co świadczy o sile trendu i póki obecna nie zejdzie poniżej 12840 pkt trend nie jest zagrożony z punktu widzenia analizy technicznej. Co najistotniejsze, jeśli doszłoby do powrotu do wzrostów i wyjścia ponad szczyt z tego roku to moim zdaniem dojdzie do dynamicznej zwyżki i zmiany kąta nachylenia wykresu na bardziej stromy, tak jak to miało miejsce w poprzedniej hossie pomiędzy rokiem 2005-2007.
Tak wygląda to na wykresie miesięcznym:

4 komentarze :

  1. Zeby uczynic obraz pelnym: niestety impulsy sa rowniez coraz krotsze.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Czasowo, czy procentowo? Bo czasowo to 3 impuls jest najdłuższy, a procentowo to 2 jest największy. Więc Pana twierdzenie nie jest prawdziwe. Oczywiście wydaje się, że idealnie byłoby, gdyby każdy kolejny impuls był silniejszy, ale zazwyczaj mocniejsze ruchy mają miejsce wtedy, gdy rynek jest wcześniej mocno wymęczony, a z moich obserwacji wynika, że dla siły trendu słabsze korekty są ważniejsze niż coraz dłuższe impulsy.

      Usuń
    2. Chodzi mi oczywiscie o procenty. Na skali logarytmicznej impulsy sa coraz krotsze.

      Usuń
  2. @ marcin
    Celna riposta. Pełen szacun :-)

    OdpowiedzUsuń